制造商产品编号HCSDC045A
库存编号4698949
产品范围HCS Series
技术数据表
传感器输出类型固态继电器
电源电压范围3V 至 50V
测量电流AC
精度-
电流传感器技术-
初级电流-
辅助信号类型-
传感器安装螺丝
工作温度最小值-40°C
工作温度最高值85°C
产品范围HCS Series
SVHC(高度关注物质)No SVHC (21-Jan-2025)
产品概述
HCSDC045A is a HCS series solid state output, 1AMP, delay after sense, and a high-range current sensor with sense capabilities from 9A to 45A AC. The set point is either factory-fixed or adjustable. It is completely self-powered with solid-state DC switching to interface with a Programmable Logic Control (PLC) or control relays.
- Toroidal sensing provides total isolation between sensed current and output circuit
- Setpoint adjusted by on board potentiometer or factory-fixed, up to 60amps
- Self powered, no external supply voltage needed, toroid–through hole wiring sensor
- Compact 2” x 2” package with single screw mounting
- Totally encapsulated for protection from harsh environments
- Direct connection to PLC input, 100% operational testing
- Input voltage range from 3 to 50V DC, 9A to 45A variable sensing range
- Variable, integral, potentiometer adjustment, current sensor mode of operation
- Stability is ±2% over temperature, hysteresis is ±5% of set point typical
- Operating temperature range from -25°C to +65°C
技术规格
传感器输出类型
固态继电器
测量电流
AC
电流传感器技术
辅助信号类型
工作温度最小值
-40°C
产品范围
电源电压范围
3V 至 50V
精度
初级电流
传感器安装
螺丝
工作温度最高值
85°C