DEVKIT-S12ZVL is a S12ZVL32 CAN and LIN/SCI evaluation board. This board features the 9S12ZVL32 16-bit MagniV microcontroller for automotive and industrial applications such as relays and switches. The S12ZVL family features an S12Z core, scalable memory up to 16KB of flash, integrated high voltage VREG capable of 70mA 5V, 1 x SPI, 2 x SCI/LIN, 1 x IIC and is offered in 32 and 48 LQFP packages and supports -40 to 125 °C temperatures. The DEVKIT-S12ZVL is a low-cost development kit with CAN, LIN/SCI connections and 10-bit ADC in a small form factor board compatible with the Arduino® UNO Rev3 pinout. It has expansion options using the DEVKIT-COMM board. The development kit features a 12 V power supply, USB powered OpenBDM debug, potentiometer, dual push buttons and RGB LED.
- USB to serial interface
- Supports CAN and LIN connectors
- OSBDM onboard open source programming and debugging tool
Notes
12V (1Amp) power supply is required for debugging and CAN/LIN communication, this is not included in the kit.