制造商产品编号60R300XF
库存编号1822261
技术数据表
额定电压60VDC
保持电流3A
跳闸电流6A
跳闸时间19.8s
保险丝外形圆形
最大额定电流40A
引脚节距10.2mm
直径23.11mm
长度-
厚度3.1mm
高度29.3mm
工作温度最小值-40°C
工作温度最高值85°C
汽车质量标准-
SVHC(高度关注物质)No SVHC (15-Jan-2019)
产品概述
The 60R300XF is a 3A radial leaded POLYFUSE® PTC Resettable Fuse designed to provide over-current protection for (≤60V) applications where space is not a concern and resettable protection is preferred. This 60R series radial leaded device is featured with fast time-to-trip. It is applicable for USB hubs, ports and peripherals, transformers, computers and peripherals.
- Cured, flame-retardant epoxy polymer insulating material
- UL94V-0 Flammability rating
- -40 to 85°C Operating/storage temperature range
警告
超出规定额定值可能导致损坏, 并可能产生电弧和火灾.
技术规格
产品范围
POLY-FUSE 60R Series
保持电流
3A
跳闸时间
19.8s
最大额定电流
40A
直径
23.11mm
厚度
3.1mm
工作温度最小值
-40°C
汽车质量标准
额定电压
60VDC
跳闸电流
6A
保险丝外形
圆形
引脚节距
10.2mm
长度
高度
29.3mm
工作温度最高值
85°C