制造商产品编号MCP4561-103E/MS
库存编号1698948
技术数据表
电位器类型非易失性
总电阻10kohm
电位器数单
控制接口I2C, 串行
变化类型线性
电源电压最小值2.7V
电阻容差 ±± 20%
电源电压最大值5.5V
IC 外壳 / 封装MSOP
针脚数8引脚
电位器芯片封装类型MSOP
芯片安装表面安装
步数256
温度系数± 150ppm/°C
工作温度最小值-40°C
工作温度最高值125°C
产品范围Single 257-Tap Non-volatile Digital Pots
汽车质量标准AEC-Q100
合规AEC-Q100
湿气敏感性等级MSL 1 -无限制
SVHC(高度关注物质)No SVHC (04-Feb-2026)
产品概述
- 8-bit 256 resistors (257 Steps) resistor network resolution
- Four RAB resistances options - 5, 10, 50 and 100kΩ
- Zero to full-scale wiper operation
- 75Ω Typical low wiper resistance
- 50ppm typical (0 to 70°C) absolute (rheostat) low tempco
- 15ppm Typical ratiometric (potentiometer) low tempco
- Non-volatile memory - automatic recall of saved wiper setting
- WiperLock™ technology
- 10 general purpose memory locations
- High-speed read/write to wiper
- Read/write to EEPROM
- Write protect to be enabled/disable
- WiperLock to be enabled/disabled
- Resistor network terminal disconnect feature via terminal control (TCON) register
- Reset input pin
- Hardware write protect (WP) control pin
- Software write protect (WP) configuration bit
- 1.5V typical brown-out reset protection
- 2.5μA typical serial interface inactive current
- High-voltage tolerant digital inputs up to 12.5V
- Internal weak pull-up on all digital inputs, except SCL and SDA
警告
ESD sensitive device, take proper precaution while handling the device.
技术规格
电位器类型
非易失性
电位器数
单
变化类型
线性
电阻容差 ±
± 20%
IC 外壳 / 封装
MSOP
电位器芯片封装类型
步数
256
工作温度最小值
-40°C
产品范围
合规
SVHC(高度关注物质)
No SVHC (04-Feb-2026)
总电阻
10kohm
控制接口
I2C, 串行
电源电压最小值
2.7V
电源电压最大值
5.5V
针脚数
8引脚
芯片安装
表面安装
温度系数
± 150ppm/°C
工作温度最高值
125°C