- Maximum recurrent peak reverse voltage Vrrm is 50V
- Maximum RMS voltage is 35V
- Maximum DC blocking voltage is 50V
- Maximum average forward rectified current I(AV) at Tc = 55°C is 25A
- Operating temperature range from -55°C to +150°C
- Plastic material
- Isolated voltage from case to lead over 2500V
- Peak forward surge current, single sine wave superimposed on rated load is 300V
- Maximum instantaneous forward voltage drop per element VF at 12.5A is 1.1V
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
技术规格
相数
单相
平均正向电流
25A
针脚数
4引脚
桥式整流器安装
面板安装
工作温度最高值
150°C
SVHC(高度关注物质)
Lead (25-Jun-2025)
反向重复峰值电压
50V
桥式整流器封装类型
模块
最大正向电压
1.1V
正向浪涌电流
400A