The BTW69-600RG is a 50A Silicon Controlled Rectifier (SCR) suitable in applications where power handling and power dissipation are critical. Based on a clip assembly technology, it offers a superior performance in surge current handling capabilities. Its internal ceramic pad, provides high voltage insulation (2500Vrms), complying with UL standards.
技术规格
重复关闭状态的峰值电压
600V
平均导通电流
32A
晶闸管封装类型
TOP-3
非重复性浪涌峰值电流
580A
栅极触发电压最大值
1.5V
晶闸管安装
通孔
湿气敏感性等级
栅极触发电流最大值
80mA
通态方均根电流
50A
针脚数
3引脚
最大保持电流
150mA
工作温度最高值
125°C