The STP30NF10 is a 100V N-channel Power MOSFET developed using unique "single feature size"™ strip-based process. The resulting transistor shows extremely high packing density for low on resistance, rugged avalanche characteristics and less critical alignment steps therefore a remarkable manufacturing reproducibility. Improved gate charge and lower power dissipation to meet today's challenging efficiency requirements.
- Exceptional dv/dt capability
- 100% Avalanche tested
- Application oriented characterization
技术规格
通道类型
N通道
电流, Id 连续
35A
晶体管封装类型
TO-220
Rds(on)测试电压
10V
功率耗散
115W
工作温度最高值
175°C
合规
SVHC(高度关注物质)
No SVHC (25-Jun-2025)
漏源电压, Vds
100V
漏源接通状态电阻
0.045ohm
晶体管安装
通孔
阈值栅源电压最大值
3V