制造商产品编号T810-800B-TR
库存编号
复卷1748962RL
切割卷带1748962
技术数据表
重复关闭状态的峰值电压800V
通态方均根电流8A
双向可控硅(Triac) 封装类型TO-252 (DPAK)
栅极触发电压最大值-
非重复性浪涌峰值电流80A
最大保持电流-
针脚数-
工作温度最高值-
峰值通态电压1.55V
晶闸管安装表面安装
产品范围-
湿气敏感性等级-
SVHC(高度关注物质)No SVHC (25-Jun-2025)
产品概述
The T810-800B-TR is a 8A Logic-level TRIAC suitable for general purpose AC switching. The logic-level versions are designed to interface directly with low power drivers such as microcontroller. It can be used as an ON/OFF function in various applications. By using an internal ceramic pad, the BTA series provides voltage insulated tab (rated at 2500Vrms) complying with UL standards.
- 8A IT(RMS) ON-state current
- 800V Vdrm/Vrrm Repetitive peak OFF-state voltage
- 10mA IGT (Q1) Triggering gate current
技术规格
重复关闭状态的峰值电压
800V
双向可控硅(Triac) 封装类型
TO-252 (DPAK)
非重复性浪涌峰值电流
80A
针脚数
峰值通态电压
1.55V
产品范围
SVHC(高度关注物质)
No SVHC (25-Jun-2025)
通态方均根电流
8A