制造商产品编号CCG3-48-15SF
库存编号4051172
产品范围CCG3 Series
技术数据表
电源应用ITE
直流/直流转换器类型DIP
输入比例4:1
输出功率最大值3W
输出数1输出
电压输出 - 输出115V
电流输出 - 输出1200mA
输出电压 - 输出2-
电流输出 - 输出2-
输出调节稳压
隔离电压1.5kV
输入电压DC(标称)48V
直流/直流转换器输出类型固定、可调节
宽度10.4mm
高度11.5mm
深度/厚度15.7mm
输入电压直流最低18V
输入电压 直流最高76V
产品范围CCG3 Series
产品概述
CCG3-48-15SF is a space saving CCG3 series isolated DC-DC converter. In addition to battery powered equipment, applications include process control, data communications, telecommunications and test or measurement related products. CCG3 converters features a plastic case and measure 15.7mm (length) x 10.4mm (width) x 11.5mm (height). On the highly automated production line utilising X-ray inspection, no encapsulation is used in order to avoid quality risks associated with silicone potting compounds during the customer reflow soldering process.
- Wide 4:1 input range, 18V to 76V input voltage range, single output
- 15V output voltage, 0.2A output current, 3W max power, 83% efficiency (100% load, nominal input)
- IEC/UL/CSA/EN62368-1 certified, easier system compliance
- Reduced derating at high ambient temperatures, more useable power
- No silicone potting, reduced quality risk during surface mount reflow process
- Space saving package sizes, less board area needed, -40 to +100°C ambient operating temperature
- Through hole mounting, switching frequency of 400KHz (fixed)
- Overcurrent, overvoltage and overtemperature protection, 5 years warranty
技术规格
电源应用
ITE
输入比例
4:1
输出数
1输出
200mA
隔离电压
1.5kV
直流/直流转换器输出类型
固定、可调节
高度
11.5mm
输入电压直流最低
18V
产品范围
直流/直流转换器类型
DIP
输出功率最大值
3W
15V
输出调节
稳压
输入电压DC(标称)
48V
宽度
10.4mm
深度/厚度
15.7mm
输入电压 直流最高
76V